Társasházba költözés

Költözés társasházba – mire érdemes odafigyelni

Társasházba költözés: mire érdemes odafigyelni?

A társasházba való költözés nagy odafigyelést igényel. Maga a költözés is rengeteg macerával jár, és egy csomó logisztikát igényel, viszont a társasház esetén még egyéb buktatók is lehetnek. 

Hogy a lehető legügyesebben ki tudd kerülni ezeket az aknamezőket, összegyűjtöttük a legfontosab tudnivalókat a társasházi költözéssel kapcsolatban. Vágjunk is bele!

#1 Időben kezdd el a csomagolást

Ezt az aranyszabályt már jó párszor leírtuk, de úgy gondoljuk; nem lehet elégszer: a költözést mindig időben el kell kezdeni. Lehetőleg már az időpont előtt egy hónappal, hogy kényelmesen, a munka mellett is össze tudj pakolni, és ne egy kapkodós idegrángás legyen a procedúra. 

Halmozottan igaz ez társasházi költözés esetén, hiszen a csomagolás mellett még egy csomó más, logisztikai jellegű problémád lesz, amit bizony meg kell oldani. 

#2 Érdeklődj az engedélyekről

Főleg Budapesten rengeteg olyan utca van, ahová csak külön behajtási engedéllyel lehet bemenni. Épp ezért érdemes már a költözés előtt 1-2 hónappal érdeklődni, szükség van-e ilyen papírra és ha igen, minél hamarabb intézkedni az illetékes hatóságnál. 

Ha költöztető céget választasz, informáld őket, hogy szükségük lesz ilyen dokumentumra, ők pedig még időben el tudnak kezdeni intézkedni. 

A társasházba költözés során fontos a jó időzítés

#3 A jó időzítés kulcsfontosságú

Logikus, mégis sokan elfelejtik: az időzítés. A társasházban rengeteg ember él, dolgozik, viszi az iskolába a gyerekeket. Új lakóként pedig bizony a te feladatod lesz, hogy egy olyan időpontot válassz a költözésre, ami a legkevésbé zavarja őket a normál életvitelükben. 

8 óra után már általában mindenki elmegy dolgozni, és 16 óra előtt nem is igazán mennek haza, így a legideálisabb időpont a kettő közötti intervallum. Ráadásul ez win-win szituáció, hiszen könnyen előfordulhat, hogy “csúcsidőben” valaki elhívja előled a liftet, vagy belerúg egy-egy dobozba, így egy csomó bosszankodást előre megspórolhatsz magadnak. 

Apropó időpont!

A költözés megfelelő napjának kiválasztása szintén fontos. Lehetőleg olvasd el a faliújságot, vagy érdeklődj a lakóktól, hogy lesz-e a költözés tervezett napjára valamilyen esemény, program. Előfordulhat ugyanis, hogy épp aznap gyérítik a közelben a fákat, vagy épp akkor lesz a lomtalanítás. 

#4 Kommunikálj a többi lakóval!

Ha pedig már amúgy is beszélgetsz az ott lakókkal, akkor bizony érdemes őket időben tájékoztatni, hogy mikor költözöl. Biztosítsd őket arról, hogy nem okozol kellemetlenséget, nagy zajt, sem pedig felfordulást; neked is az a célod, hogy minél hamarabb túl legyél az egészen. 

Ezt megerősítendő érdemes a lift belsejébe vagy a faliújságra elhelyezni egy kis cetlit, amiben előre is elnézést kérsz a kellemetlenségekért, hiszen ekkor és ekkor költözni fogsz. Ha tudod, hogy nagyjából mikor mész és mennyi időt vesz igénybe, szintén írd ki, hiszen a többi lakó szeret előre tervezni, és úgy készülni például az aznapi nagybevásárlással. 

#5 Foglald le a parkolót

A parkolás egyébként is a társasházi lakások Achilles-sarka, viszont ilyenkor az ember kénytelen lefoglalni magának a helyet. Igyekezz a bejárathoz legközelebb eső placcot kiválasztani, hogy ne kelljen sokat gyalogolni a kanapéval és a nehéz bútorokkal. 

Ha ti pakoltok a barátaitokkal, hidd el, hogy az a plusz 20 méter is nagyon sokat tud számítani. Jó ötlet lehet, ha egy széket teszel ki és egy táblát, amire odaírod, hogy ekkor és ekkor költözöl. A legtöbb ember azért megértő ebben a szituációban – bár azért előfordulhatnak kivételek is. Ilyenkor a lehető legkisebb komfrontációval kell elmagyarázni az embereknek, hogy költözöl és már nem sok ideig foglalod a helyet. 

Tippek, ha társasházba költözöl

#6 Még néhány nagyon praktikus tanács társasházba költözőknek

A végén pedig néhány plusz tanács, amire sokan nem gondolnak, mégis nagyon praktikus. 

Ha kitámasztod a bejárati ajtót, akkor nem kell kulccsal nyitogatni; amennyiben pedig a liftet is, biztos lehetsz benne, hogy nem hívják el előled. Erre a célra érdemes vinni legalább 2-3 éket, hiszen az ajtókon nem mindig van. 

Szintén jó ötlet, ha becsukod az ablakokat jó előre, nehogy véletlenül könyökkel nekimenj és betörd az üveget. Mindig lebegjen a lelki szemeid előtt Murphy törvénye.

Ugyancsak jó és hasznos dolog, ha előre elpakolod az utadba kerülő dolgokat, mint például lábtörlő, virágtartó vagy bármi egyéb. Amikor az ember egy 80-100 kilós monstrummal a kezében egyensúlyoz, csak arra tud figyelni, nehogy sérvet kapjon; lábtörlőkkel már nincs ereje foglalkozni. 

Bízd a profikra!

Ahogy a fentiekből is láthatod, a társasházba költözés nem egyszerű mutatvány; rengeteg buktatója lehet. Ha szeretnéd ezeket a buktatókat elkerülni, akkor bízd profikra a költöztetést

Miután megosztottad velünk, hogy nagyjából mennyi holmid van, kiszámoljuk, mekkora furgonra illetve hány költöztetőre lesz szükség. Így neked nincs más dolgod, mint becsomagolni, és beköltözni az új álomlakásodba. 

Felhasznált forrás: 

https://hazmestermedve.blog.hu/2018/11/22/koltozes-tarsashazba

Scroll to Top