Bútorok összeszerelése könnyen

Hogyan szerelj össze egy bútort? Útmutató a bútorszereléshez

A bútorok összeszerelése talán a lakberendezés egyik legunalmasabb, és legidegőrlőbb része. Ha az embernek nincs meg a kellő rutinja, könnyen kedvét szegheti, ha a csavar richtig nem akar bemenni a helyére vagy ha a használati utasítást nehéz értelmezni.

Habár minden bútor más és más, a cikkünkben megpróbálunk segítséget nyújtani mindazoknak, akik már küzdöttek (és várhatóan küzdeni is fognak) a bútorok összeszerelésével. 

Mielőtt azonban még komolyabban is belevágnánk bármibe, először érdemes tisztázni a fogalmakat. 

Mit jelent a lapraszerelt bútor?

A lapraszerelt bútorok szétszerelt állapotban kaphatóak, és elég őket csak „össze legózni” – persze sokszor ez egyáltalán nem egyszerű feladat. Viszont előnye, hogy sok esetben egy hagyományos személygépkocsiba is belefér, és a szűk lépcsőfeljárókban, liftekben is könnyedén cipelhetjük. (Tipikusan lapraszerelt bútorok például az IKEA darabjai.)

Mit jelent az összeszerelt bútor?

Az összeszerelt bútorok értelemszerűen nem szétszedve, lapokban érkeznek meg, hanem már eleve összeszerelve. Az előnye, hogy az összerakásával már nem kell bajlódnunk, viszont sokkal nehezebben szállíthatóak: általában dobozos-, vagy teherautó szükséges hozzá. 

Bútor összeszerelési útmutató

A bútorok összeszerelése előtt…

Kezdőként nem biztos, hogy a legbonyolultabb lapraszerelt bútort érdemes megvásárolni. 

Épp ezért érdemes elolvasni a tájékoztatókat, véleményeket vagy (ha van) akkor letölteni a használati útmutatókat és átböngészni a vásárlás előtt. Ha már az útmutató is teljesen kínai, akkor lépjünk eggyel hátrébb, és próbáljunk meg egyszerűbb lapraszerelt bútort választani.

Mindenképpen nézzük meg, hogy kell-e valamilyen szerszám (imbuszkulcs, villáskulcs, csillagcsavarhúzó) az összeszereléshez. Sok esetben ugyanis nem adnak a készlethez olyan eszközöket, amivel össze lehetne őket rakni, ami később sok bosszúságot okozhat.

Legyen elég hely

Mielőtt még bárminek is nekiállnál, le kell mérnünk, hogy az adott helyre befér-e összeszerelt állapotában az álombútorunk. A dimenziókat általában megadják a webshop online felületén vagy az áruházban is megkérdezhetjük az eladótól.

Miután erről megbizonyosodtunk, és megtaláltad a nagybetűs bútort, keressünk egy olyan helyiséget (például nappali), ahol biztosan lesz elég helyünk összeszerelni.

Ne csomagoljunk ki semmit sem ész nélkül

Miután kivettük a dobozból a készletet, gondosan kövessük a használati utasítást. Ha vannak kisebb csavarok, fogantyúk és zsanérok, akkor célszerű méretenként külön elhelyezni őket egy műanyag pohárba. Így megakadályozhatjuk, hogy elguruljanak és eltűnjenek.

Még mindig ne álljunk neki összeszerelni a bútorokat…

…előtte próbáljuk meg helyesen betájolni őket. 

A kész élek például általában felfelé vagy előre néznek, a kész felületek pedig kifelé vagy felfelé. (Ez mondjuk logikus, hiszen ezeket látjuk, így vizuálisan ezeknek kell fedve lenniük.)

Ezután nézzük meg, hogy hol vannak a furatok, hiszen ez nagyban segít majd a későbbiekben.

Miután picit „összeismerkedtünk” a bútorral, már jöhet is az összeszerelés.

Bútor tipli összeszerelés

A bútorok összeszerelése

Nem győzzük eléggé hangsúlyozni, hogy mindig a használati utasítás szerint kell haladni. 

Ellenkező esetben ugyanis könnyen összekeveredhetünk, és a nagy káoszban azt sem tudjuk, fiúk vagyunk-e vagy lányok. 

Keressük meg az alap panelt

Általában van egy fő- vagy alappanel, amivel az összeszerelést kezdeni kell, valószínűleg ez lesz a legnagyobb darab a készletben. 

A magasabb bútorokat, például könyvespolcokat vagy szekrényeket a hátukra fektetve érdemes összeszerelni, így sokkal könnyebben kezelhetőek. 

Ha a terméknek vannak görgői vagy kerekei, akkor ezeket utoljára szereljük fel, különben a bútor folyamatosan mozog majd, miközben megpróbáljuk összeszerelni.

Az oldalsó részek

Nagy valószínűséggel a készletben lesznek oldallapok is, amelyeket az alaphoz kell rögzíteni. Erre a célra lesznek majd előre kifúrt lyukak, ezekbe kell a fém- vagy facsapokat dugni és rögzíteni. 

Sok esetben speciális csavarokat is lehet találni (főleg az IKEA-bútorok esetében). Az elején picit nehéz lehet rájönni a logikájára, de ha egyszer ráérzünk, hogy milyen irányba és meddig kell forgatni, a többi már gyerekjáték lesz. 

Ne felejtsük el koppanásig meghúzni a rögzítéseket, de ne túl erősen, nehogy szétnyíljon a lemez, vagy eltörjük a menetet. 

Fedőmatricák

A legtöbb rögzítés, valljuk be őszintén, nem túl szép látvány. Szerencsére a csavarok eltakarására vannak különböző fedő- vagy 3D-matricák, amik illeszkednek a kész bútor színéhez. Ha vannak ilyenek, ne felejtsük el őket még időben felrakni!

Az ajtók rögzítése

Az ajtókat rendszerint egy rugós zsanérra lehet rögzíteni, a szekrény oldalába pedig előfúrják a szerelvény- és rögzítőfuratokat.

Először rögzítsük a zsanérokat, majd állítsuk be úgy az ajtót, hogy vízszintes legyen, és szintén rögzítsük. 

Az extrák, vagyis a polcok és a fogantyúk

A polcokat szinte minden esetben polctartókkal kell behelyezni, a kilincseket és fogantyúkat pedig prá könnyed mozdulattal felcsavarni. 

Végezetül ellenőrizzük, hogy nem maradt-e ki semmilyen alkatrész és minden kellőképpen meg van-e húzva. 

Ha pedig vannak kerekek vagy görgők, akkor végül azokat szereljük fel. 

Ügyeljünk a biztonságra

A komódokat és a nagyobb szekrényeket a falra is kell rögzíteni, nehogy felmásszon rá a gyermek és magára döntse. 

Ezeknek a konzoloknak és merevítőknek általában megvan a helye, és fel is szerelik őket, azonban a rögzítés nem mindig történik meg, hiszen „elég stabil, és masszív”. Ne legyünk felelőtlenek, rögzítsünk mindent körültekintően, hiszen akár tragédiába is torkollhat ha a komód rosszul, vagy egyáltalán nincs rögzítve.

Nem sikerül összeszerelni a bútort? Hívj, és segítünk!

Könnyen lehet, hogy a költöztetés során lesz olyan bútor, ami kifog rajtad – vagy egész egyszerűen nincs időd és affinitásod összeszerelni. Költöztető cégünk felár nélkül szét-és összeszereli a bútorodat az új otthonodban a költöztetés után, amennyiben csavarokkal, tiplikkel van rögzítve. 

Hívd az Eurofor Transot, és levesszük a válladról a problémát!

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Scroll to Top