Költözés a Balatonra? Miért is ne? Mutatjuk az érveket

Főképp a koronavírus-járvány után nőtt meg ugrásszerűen a Balatonra költözők száma. Persze nem mindenki állandó lakosként érkezik, van aki csak a nyári szezonra költözik le a magyar tengerre.

De miért jönnek egyre többen a Balatonra és hova érkeznek? Mennyibe kerül a Balatonra költözni a fővárosból? Ezeket mutatjuk most be többek között a cikkünkben.

Mennyien költöznek a Balatonra?

Érdemes összehasonlítani a koronavírus-járvány előtti, 2019-es év eleji statisztikákat a jelenlegi, 2022-es januári számokkal.

A déli parton lévő Balatonlellének például 2019-ben 4 875 állandó lakosa volt, 2022-ben pedig már 4 926.

A szintén a déli parton lévő Balatonberény lakossága is nőtt 100 fővel: 2019-ben 1 174, 2022-ben 1 274 állandó lakosa lett.

Az északi parton található, csodálatos panorámájú Szigliget lakossága 921-ről, 954-re emelkedett.

Az ugyancsak az északi parton található Gyenesdiás lakossága 4047-ről 4278 főre nőtt.

A Budapestről költözők leginkább a keleti parti településeket részesítik előnyben, mint például Balatonalmádi, Balatonfüred, Siófok, de népszerűek az olyan kistelepülések is, mint Lovas, Alsóörs vagy Paloznak.

Ennek a népszerűségnek persze ára van, hiszen a népszerűbb üdülőövezetekben a négyzetméterárak nemcsak vetekednek a drágább, budai kerületekével, de le is hagyták azokat.

Miért költöznek annyian a Balatonra?

A koronavírus-járvány bedurranására datálható a Balaton-parti településekre költözők ugrásszerű növekedése is, ami nem véletlen. Egyre többen kerültek home office-ba, a karantén miatti paneles bezártság-érzet pedig erősödött. Aki csak tehette, vidékre menekült a bezártság elől: sok budapesti lakos a Balaton-parti vagy a Velencei-tó partján lévő nyaralójába.

A távmunka pedig sok helyen, sok esetben bevált, így maradtak állandó lakosként ezeken a vízparti településeken.

Talán nem is olyan nehéz kitalálni, hogy az ember miért is szeretne a Balatonra költözni, hiszen számtalan előnye van.

#1 A tópart, a természet közelsége

A természet közelsége már önmagában is megnyugtató, viszont a tópart erre rátesz még egy lapáttal. A déli partról látszanak az északi part gyönyörű tanúhegyei és lankái, míg az északi parton be is járhatjuk ezeket a csodálatos vidékeket.

Az ember az ilyen helyeken lelassul, belekerül egy állandó „nyaralok, nem kell sietni” flow-érzésbe, amitől stresszmentesebb, egészségesebb, sőt még kreatívabb is lesz.

#2 Nyáron pezsgés, télen nyugalom

Az ember nyáron szeret nyüzsögni, menni ide-oda: különböző fesztiválokra, koncentrekre vagy simán csak strandolna és úszna egyet. A Balaton mindezt megadja, hiszen nyáron pezseg az élet: Strand Fesztivál, Balaton Sound, bornapok, koncertek, kulturális programok sokasága vár mindenkit.

Ha nyár, akkor egyértelműen Balaton.

Az őszi időszak a szüret miatt még mindig pezsgő, pláne az olyan borvidékeken mint a balatonboglári vagy a Badacsony-környéki helyszíneken.

Télen, amikor az ember egyébként is visszahúzódik, elvonul a tömeg és a táj a maga csendes, lassú tempójában egy egészen más arcát mutatja. Ilyenkor van idő megcsodálni a jégbe zárt Balatont vagy épp a hófödte tanúhegyeket. Persze aki akar, talál programot, hiszen vannak vásárok, kisebb, helyi rendezvények és korcsolyázási lehetőség is, főleg a városokban (vagy lényegében bárhol, ha a Balaton jege már kellőképpen vastag).

Tavasszal pedig, amikor újra megindulnak a hajójáratok, ismét beköszönt a pezsgés a part mentén és kinyitnak a helyek. Egy igazi hullámvasút ez tehát, ahol mindenki megtalálhatja a maga számítását.

#3 Kis községek, mégis fejlett infrastruktúra

Nyáron a nagyobb Balaton-parti településeken található hiper, a téli időszakban pedig a helyi boltok állnak rendelkezésre. A legtöbb településen működik óvoda, van orvosi rendelő és az iskolák, középiskolák is elérhető távolságban vannak, a városokban, nagyközségekben.

Budapestről, közvetlenül vonattal is le tudsz jutni: végig a déli parton, egészen Keszthely állomásig, ahol átszállási lehetőséget biztosítanak a többi településre.

Nyáron úgynevezett Bagoly-járatok is vannak, amik éjszaka 1,5-2 óránként járnak az északi, és a déli parton, így lényegében akár este is bárhová el tudsz jutni.

Mi szól a nyári költözés mellett?

Aki inkább a pezsgés miatt költözne a Balatonra, és szeretne fürdeni, strandolni, annak egyértelműen csak a nyári időszakban ajánlott leköltözni. Ősszel és télen ugyanis sok hely, sok étterem bezár, korlátozottak a lehetőségek, így például egy budapesti színvonalhoz viszonyítva, ahol mindig van valami, szembeötlő lehet a különbség.

Nagyon sokan költöznek tehát úgy, főleg Budapestről, hogy itt töltik a késő tavaszi, a nyári és a kora őszi időszakot a családdal, majd visszautaznak a városba, közben pedig ingáznak. Mindezt meg lehet tenni, hiszen autópályán relatíve gyorsan, másfél óra alatt el lehet jutni a nyugati részen található Balatonfenyvesig.

Mennyibe kerül a Balatonra költözni?

A tehergépkocsink óradíja 4 ezer forint, ez vidéki cím esetén azonban változik, ugyanis ilyenkor kedvezményt adunk. Attól függően, hogy mekkora járműre van szükség, 200-295 forintos kilométer díjjal kell számolni.

A rakodók óradíja 3200 forint, ez azonban vidéki cím esetén szintén kedvezményes. Ezek alapján tehát attól függően, hogy hány tagú a család, mennyi holmit kell vinni, hány fő rakodó kollégára van szükség és milyen messze költözik a fővárostól, 60-110 ezer forintos nettó költséggel érdemes számolni.

Mivel a szórás meglehetősen nagy, épp ezért érdemes tőlünk árajánlatot kérni, hiszen a holmik mennyiségét és a helyszínt megismerve már pontos árat tudunk neked adni.

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Scroll to Top