A nagy költözés lista – ezeket érdemes időrendben elrendezni

A költözés és a stressz kéz a kézben járnak. Azonban nagyban megkönnyítheti az életedet, ha van egy idővonalad, és egy nagy költözés listád, ami alapján el tudsz kezdeni készülődni.

Jelenlegi cikkünkben, általánosságban megmutatjuk, mit érdemes minél előbb elrendezni, hogy a költözés a lehető legkevesebb stresszel járjon.

Nézzük is meg!

8 héttel a költözés előtt

Már nyolc héttel a költözés előtt érdemes elkezdeni szervezkedni, rendezkedni és összegyűjteni a potenciális költöztetők elérhetőségét.

  • Kezdj el szervezkedni: A legtöbben a papírokkal, dokumentumokkal töltenek el rengeteg időt, így ezt érdemes már időben elkezdeni szortírozni. Legyenek átlátszó fóliáid és/vagy egy nagy dossziéd, amibe rendszerezed az iratokat.
  • Kezdj el rendezkedni: Döntsd el, mi az, amit megtartasz és mit adsz el. Amit nem tudsz eladni, add oda egy rokonodnak, barátodnak vagy még jobb, ha egy charitynek adományozod, akik eljuttatják a rászorulókhoz.
  • Nézd meg, milyen költöztető cégek vannak a közelben: Így igaz, már két hónappal a költözés előtt érdemes megnézni, ki az, aki tud segíteni a pakolásban. Kérj be árajánlatot minél több helyről, és szánj elég időt a kutatásra, és a kiválasztásra is, hiszen így akár több tízezer forintot is spórolhatsz.

7 héttel a költözés előtt

Hét héttel a költözés előtt már érdemes beszerezni a dobozokat, csomagolóanyagokat és elkezdeni árulni azokat a holmikat, amelyeket nem használsz.

  • Vásárolj/szerezz be dobozokat, csomagolóanyagot: vegyél dobozokat, filceket, ragasztószalagot, buborékfóliát és szerezz be minél több újságpapírt, a dobozok kitöméséhez.
  • Hirdesd meg az eladó holmikat: a szortírozás után már látod, hogy mik azok a cuccok, amelyekre nem lesz szükséged. Készíts róluk fényképeket, és tedd fel őket a Facebook Marketplace-re, vagy egyéb aukciós oldalakra.

6 héttel a költözés előtt

Már hat héttel a költözés előtt érdemes felvenni az iskolával és az orvossal a kapcsolatot a költözésről, hogy az iratokat továbbítani tudják az új lakóhelyedre.

  • Értesítsd az iskolát: Amennyiben vannak gyerekek, értesítsd az iskolát arról, hogy hamarosan elköltöztök, és szükség lesz az iskolai iratokra, dokumentumokra. Nézz utána az új lakóhelyeden, mi a beiratkozás részletes folyamata.
  • Értesítsd a háziorvosodat: Egyeztess az orvosoddal, hogy elköltözöl és szükséged lesz a kartonokra.  Ezeket általában digitálisan továbbítják majd az új lakóhelyedre.

5 héttel a költözés előtt

Öt héttel a költözés előtt már érdemes eldönteni, melyik költöztetővel dolgozol együtt és egyúttal lefixálni az időpontot.

  • Foglald le a költöztetőt: Ha már bekértél egy csomó árajánlatot és volt időd átrágni rajtuk magad, válaszd ki a legszimpatikusabb céget. Viszont vigyázz, nem mindig a legolcsóbb költöztető a legjobb. Kérj referenciákat és az alapján tedd le a voksodat amellett, aki a legjobb ár-érték arányú szolgáltatást nyújtja.
  • Mondj fel a munkahelyeden: Szólj a felettesednek, hogy elköltözöl és add be a felmondásodat.
Csomagolás a költözéshez

4 héttel a költözés előtt

Egy hónappal a költözés előtt bizony már keményen el kell kezdeni csomagolni, illetve lemondani a közműveket.

  • Csomagolás: Először olyan dolgokat kell elcsomagolni, amelyekre nincs szükség mindennap. Érdemes a nem szezonális ruhákkal kezdeni, majd folytatni a konyhában. Ügyelj arra, hogy a dobozokra minden esetben írd rá, mi van bennük, és ne keverd össze a különböző helyiségeket.
  • Értesítsd a közműszolgáltatókat: Jelentsd be a közműveknél a költözést, sőt ha távolabb költözöl, valószínűleg a szolgáltatást is le kell mondanod.
  • Értesítsd a főbérlőt: Amennyiben albérletben laksz, értesítsd a főbérlőt a költözés időpontjáról. Ne felejtsétek el megbeszélni a kauciót is.

3 héttel a költözés előtt

Három héttel a költözés előtt már gondoskodni kell arról, hogy a kocsival biztos minden rendben legyen az úton, és el kell kezdeni összepakolni a dekorációt is.

  • Vidd el szervizbe az autódat: Amennyiben messzebbre költözöl, úgy feltétlenül nézesd át az autódat egy autószerelővel, mielőtt útnak indulnál, hiszen az ördög sohasem alszik.
  • Kezdd el összepakolni a dekorációt és egyebeket: Most már itt az ideje, hogy a dekorációt is elkezdd összerakni. Használd fel az ételeket a fagyasztóból is, hogy mire itt a költözés ideje, már üres legyen a hűtő.

2 héttel a költözés előtt

Ha mindent jól csináltál, akkor az utolsó két hétre már alig maradt valami, és csak az utolsó simításokat kell elvégezned.

  • Pakolj nagy erőkkel: Itt az ideje, hogy összepakold azt, ami az otthonodban maradt. Címkézd fel a csomagokat, és csak azokat hagyd elől, amiket napi szinten használ a család.
  • Takaríts és ürítsd ki a bútorokat: Eljött az ideje annak is, hogy kitakarítsd az új és a régi otthonodat is. Ezenkívül ragaszd le a szekrények ajtaját és ürítsd ki őket, hogy biztosan semmi ne maradjon ott.

1 héttel a költözés előtt

Egy héttel a költözés már jó, ha dobozokból éltek, ez ugyanis azt mutatja, hogy mindennel időben elkészültetek. De mi van akkor még hátra?

  • Fogyassz el mindent a hűtőből: Lehetőleg egyél meg mindent a hűtőből és dobd ki azokat, amiknek már lejárt a szavatossági ideje.
  • Csomagold el a szezonális ruhákat is: A szezonális ruhákat is itt az ideje belerakni a ruhazsákba és érdemes csak egy-két ruhadarabot kéznél hagyni, amit használni fogtok.

1-2 nappal a költözés előtt

Ilyenkor már a nyomás egyre nagyobb, mégis van még mit tenni, hogy még gördülékenyebben menjen a költözés.

  • Szereld szét az ágyat: Érdemes szétszerelni az ágyat, hogy ne a költözés napján kelljen vele bíbelődni.
  • Húzd ki a hűtőt és takarítsd ki: Olvaszd le a hűtőt, és takarítsd ki.
  • Rögzítsd a mosógép dobját: Ilyenkor már ne moss, hanem húzd ki a mosógépet és a szennyvízcsövét, majd rögzítsd a dobját a használati utasítás szerint.
  • Csomagoljatok el minden elektronikai eszközt: Az utolsó nap már csomagoljátok el a televíziót, a laptopokat, a személyi számítógépeket és a konzolt is.
  • Fűts be az új lakásban: Az őszi-téli időszakban nagyon le tud hűlni a lakás, így érdemes 1-2 nappal előtte elmenni, és befűteni.
  • Tisztasági festés: Ez opcionális, ha szükség van tisztasági festésre, az utolsó 2-3 napra érdemes hagyni.
Mit kell csinálni költözéskor?

A költözés napja

Segítsd a költöztetők munkáját azzal, hogy takarítasz, illetve leviszed a könnyebb dobozokat. Ha valami törékeny, mindenképp írd rá a dobozra és hívd is fel rá a költöztetők figyelmét.

Mielőtt elindulnátok, ellenőrizd, hogy tisztaság van-e és mindent sikerült-e elpakolni.

Nyugodtan nyomtasd ki a listát, és egészítsd ki, valamint pipáld ki azt, amivel már megvagy. Utána pedig olvasd el a cikkünket arról, hogy miket kell ellenőrizned, ha új helyre költözöl.

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Scroll to Top