11+1 tipp és tanács, hogy túléld a költözés napját

Ha éppen költözöl (vagy költözésen töröd a fejed) rengeteg mindenre kell odafigyelned a csomagolástól kezdve a közművek átírásán keresztül a költöztetőkkel való egyeztetésig.

Jelenlegi bejegyezésünknben most a nagy napra (mármint a költözés napjára) fogunk összpontosítani. Minden olyan „túlélési” tippet és praktikát bemutatunk, amellyel hatékonyan túl lehetsz a nehezén, méghozzá játszi könnyedséggel.

#0 Ébredj korán!

Tudom, senki sem szeret korán kelni, de bizony meg kell erőszakolnod magad, és előtte nap időben ágyba kell bújni, hiszen holnap hosszú nap elé nézel.

Már a költöztetők és/vagy segítők érkezése előtt 2 órával érdemes felkelni, hogy nyugodtan meg tudd inni a reggeli kávét, meg tudj reggelizni és fel tudj készülni lélekben a költözésre.

Költözés tippek: írj listát!

#1 Egy lista mind fölött…

Aki már költözött, az minden bizonnyal egyetért abban, hogy egy csomó feladat a fejünkre tud nőni. Olyannyira fel tudnak halmozódni, hogy kis túlzással ki sem látszunk a teendőkből, és ilyenkor bizony előfordulhat, hogy elfeledkezünk erről-arról.

Mindent, ami eszedbe jut, írd le egy kis határidőnaplóba, jegyzetfüzetbe vagy épp a telefonodba. Bármennyire is késztetést érzel rá, hogy kibekkeld a dolgot (úgyis emlékezni fogok rá), írd csak le, mert szinte biztosan el fogod felejteni.

Ilyen egyszerű dolog lehet például, hogy

  • leviszed a szemetet,
  • kimosod a zuhanyzót/kádat,
  • kitisztítod a mosdót,
  • odaadod a kulcsmásolatot a főbérlőnek,
  • visszaadod a szomszédnak, amit fél évvel ezelőtt kölcsön kértél tőle satöbbi.

Hidd el, egy ilyen kis lista aranyat ér majd.

#2 Mi legyen a költözés napján a kisgyerekekkel/háziállatokkal?

Bizony, bármennyire is imádjuk őket, a pakolászásban bizony láb alatt tudnak lenni, épp ezért érdemes szólni egy barátnak, rokonnak vagy szülőknek, hogy vigyázzanak rájuk, amíg tart a költözés.

Ha senki nem tud segíteni, akkor kérd meg a szomszédot, hogy vigye el sétálni addig a kutyát, a gyerekeket pedig foglald le tablettel, mobiltelefonnal vagy a kedvenc játékukkal.

#3 Készülj fel a rossz időre is

Senki sem szeret rá gondolni, de bizony bármikor beüthet a krach és leszakadhat az ég (még akkor is, ha a meteorológia mást mond). Legyen kéznél esőkabát és gumicsizma, hogy a pakolás akkor se akadjon meg, ha épp esik az eső vagy szakad a hó.

#4 Víz, élelem és egyebek

A pakolás bizony kemény fizikai munka, ami nagyon kiveszi az erőt az emberből. Készíts szendvicseket, legyen nálad buborékos és mentes ásványvíz, valamint tea vagy kávé, amivel meg tudod kínálni a költöztetőket és a segítőket.

Ha épp a nyári kánikulában költözködtök, akkor érdemes hűtőtáskába tenni a szendvicseket, a szabad levegőn ugyanis hamar megromolhat. Ha erre nincs lehetőséged, akkor a szendvicsek helyett ehettek például magas fehérjetartalmú diót, mogyorót, aszalt gyümölcsöket vagy protein szeleteket is.

Költözéskor ne hagyd el a táskád

#5 Vigyázz az értékekre

Legyen egy táska mindannak, amit nem szeretnél a költöztető autóba tenni, és inkább magaddal vinnéd őket az útra.

Ilyen lehet:

  • a laptop,
  • a pénztárcád,
  • az irataid,
  • a bankkártyád, készpénzed,
  • a mobiltelefon,
  • illetve a személyes értéktárgyak, mint a jegygyűrű, nyaklánc satöbbi.

Ezeket már érdemes a nagy pakolás megkezdése előtt a személygépkocsiba vagy a csomagtartóba tenni, nehogy a nagy kapkodásban végül ott maradjon (például az autó tetején).

#6 Teljesen feltöltött mobil

Apropó telefon!

Mindenképp töltsd fel a mobilodat a költözés napja előtt 100%-ig, hiszen szükséged lesz rá,

  • menetközben egyeztetni kell a költöztetőkkel,
  • bekcsapcsolni a GPS-t,
  • fizetni vele a benzinkúton,
  • zenét hallgatni autózás közben satöbbi.

#7 Tisztaság

Bár a nagytakarításon már biztosan túlleszel, azért hagyj elől némi tisztítószert, felmosót, és seprűt, hiszen szinte biztosan kell majd takarítani.

#8 Figyelj az akadályokra

Már a pakolás megkezdése előtt érdemes eltávolítani mindent, ami a költöztetők útjában lehet, a dobozoktól kezdve a cipőtartón át. Ősszel már előző este takarítsd fel a járdát, nehogy a nyirkos időben megcsússzatok a faleveleken pakolás közben, télen pedig aznap reggel érdemes felsózni a járdát és megtisztítani a terepet.

Figyelj arra, hogy még a legkisebb kavics is balesetet okozhat, miközben épp egy nehéz szekrényt cipeltek.

#9 Védd meg a padlót

Tegyél kartonpapírt a padlóra és a lépcsőre, hogy megvédd őket a szennyeződéstől, és a sérülésektől. Ha kicsúszik a kezetekből az egyik bútor és rosszul ér a burkolathoz, akkor bizony nagyon csúnyán összetörhet a padló.

#10 Fényképek

Készíts fényképet arról, hogy a tárgyak milyen állapotban vannak a költözés előtt – főleg a porcelánból, üvegből készült tárgyakról, a bútorokról, illetve az elektronikai eszközökről.

Ez segíthet az esetleges vitás helyzetek eldöntésében.

# 11 Egy utolsó kör

Tegyél egy utolsó kört a régi otthonodban, és búcsúzz el a falaktól, a szomszédoktól. Takaríts fel a pakolás után, és zárd be az összes ajtót, valamint ablakot, mielőtt még elhagynád a házat.

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Scroll to Top