Hogyan ismerkedj és hogyan ne a szomszédokkal, ha új helyre költözöl?

Egy új helyre költözni stresszel vegyes izgalmas dolog, egy igazi hullámvasút. Gondolj csak bele: életed egy korszaka hirtelen lezárul. El kell köszönnöd a kedves szomszéd nénitől, akinek mindig volt hozzád egy-két jó szava (akkor is, ha te nem akartad), a kedvenc postásodtól, futárodtól. 

Ugyanakkor egy teljesen új helyre mész, ahol ismét le kell tudnod a kötelező köröket: meg kell ismerkedned az új szomszédokkal, új szokásokat, új rutinokat kell kialakítanod. 

A cikkben megmutatjuk, hogy mit csinálj és mit ne, hogy a lehető leghamarabb összebarátkozz az új szomszédokkal. 

Vágjunk is bele!

Hogyan üdvözöld az új szomszédokat?

Először is természetesen, be kell mutatkozni. Mindig ez a legnehezebb.

1. Mutatkozzatok be

Minél hamarabb túlesel a kötelező körökön, annál jobb. Gondolj csak bele, hogy ha napokig vagy hetekig ki sem dugjátok az orrotokat, akkor napról-napra nehezebb lesz, hiszen a szomszédok tudják, hogy új lakók költöztek ide, mégsem mutatkoztak még be. 

Néha kémlelj ki az ajtón, hogy mikor megfelelő az időpont, és amikor nem túl elfoglaltak az emberek, lépj oda és mutatkozz be. 

Ne félj kérdéseket feltenni a környékről vagy a közösségről – a legtöbb szomszéd szereti megosztani mással azt, amit tud. Kérdezd meg őket, melyik boltban szeretnek vásárolni, hova érdemes menni kirándulni satöbbi. 

Persze kérdezz bátran róluk is: hidd el, a legtöbb ember szeret magáról beszélni, és jó néven veszik, ha szeretnél megtudni róluk ezt-azt.

Az új szomszédokkal való ismerkedéshez nyitottság kell

2. Legyél nyitott

Teljesen természetes, ha eleinte még kicsit kényelmetlenül érzed magad az új környéken, és nosztalgiával, opálos szemekkel gondolsz a régi otthonodra. Próbálj meg ehelyett arra koncentrálni, hogy új dolgokat fedezz fel a környéken. 

Nézd meg a nevezetességeket, menj el kirándulni, fedezd fel a szórakozóhelyeket és állj nyitottan az új helyzethez, emberekhez. Ha látják rajtad azt, hogy be akarsz illeszkedni, akkor a nagyon hamar befogadnak majd. 

3. Kedves gesztusok

Légy barátságos, különösen azokkal a szomszédokkal, akikkel napi szinten találkozol majd. Mosolyogj és integess nekik, és ha sietsz is, akkor is állj meg néhány percre, hogy megkérdezd, hogy vannak. 

Mindenkinek új a szituáció, neked is, nekik is, ezért kell egy kis idő, amíg belerázódtok a dolgokba. 

4. A humorral csak csínján

Ha tudod, hogy például szarkasztikus humorod van, amit sokan nem értenek, akkor próbáld meg visszafogni magad, hiszen egy-egy rosszul elsütött poén mindenkit kellemetlenül érint majd. 

Ha már kiismerted őket, megtapasztaltad az ő humorukat is, akkor persze nyugodtan viccelődhetsz, de eleinte érdemes óvatosnak lenni. 

5. Kerüld az érzékeny témákat

Talán mondanunk sem kell, de jobb az olyan nagyon megosztó témákat, mint a politikát és a vallást kerülni. Nem tudhatod, hogy ki milyen felekezethez tartozik vagy kivel szimpatizál, így tartózkodni kell az ilyen jellegű dolgoktól, hiszen könnyen sértődés, vita lehet a vége.

6. Ajánld fel a segítséged, szerszámaid

Nem kell persze túlzásokba esni, de ha látod például, hogy a szomszéd éppen nyitott ajtónál küszködik egy polc felszerelésével, nyugodtan kérdezd meg tőle, segíthetsz-e. Értékelni fogják a kedves gesztusokat és a kölcsönös segítség mindenkinek a hasznára lesz. 

Persze nem szabad hagyni azt sem, hogy kihasználjanak, így ha úgy látod, hogy nagyon egyoldalú a dolog, akkor nyugodtan hivatkozz egyéb elfoglaltságra akkor, ha segítséget kérnek. 

7. Kedves gesztusok

A dicséret nagyon sokat számít. Ha észreveszel valamit, ami jól néz ki a szomszédod telkén, például hogy lenyírta a sövényt vagy szép az ünnepi dekoráció, akkor mindenképpen említsd meg neki. Az emberek szeretik az őszinte, szívből jövő bókokat. 

Figyelj a háziállatra, ha új helyre költözöl

8. A háziállat-etikett

Ha magaddal hoztál egy szőrös kis kedvencet, győződj meg róla, hogy mindent összeszedsz utána, és nem csaptok nagy zajt. 

Nem minden szomszéd állatbarát, de ha tisztán tartod a ház környékét tiszteletben tartod a határokat, akkor elkerülheted az esetleges konfliktusokat. 

Mit ne csinálj, ha jóban akarsz lenni az új szomszédaiddal?

Nézzünk meg néhány egyszerű, de gyakori példát.

1. Ne kérj túl sok szívességet

Bár az rendben van, ha néha kölcsönkérsz egy-egy szerszámot vagy létrát, ügyelj arra, hogy ne kérj túl sok szívességet a szomszédoktól, főleg ne az elején. Aki túl sok szívességet kér, és cserébe keveset ad vissza, nagyon hamar kiesik a pixisből a környéken. 

2. Ne legyél tolakodó

A szomszédok megismerése fontos, de közben figyelned kell arra, hogy ne ess át a ló túloldalára és ne avatkozz bele a magánügyeikbe. Ne kíváncsiskodj a szomszédok pénzügyi helyzetéről, személyes családi ügyeikről, párkapcsolatukról. 

3. Ne okozz túl nagy zajt

Bár a költözés és a kipakolás zajjal jár, főleg ha gyerekek és állatok is vannak, próbáljatok meg a másikra is tekintettel lenni. 

A későbbiekben pedig kerüld a fűnyírást hétvégén reggel 9 óra előtt és ne vidd ki kukát, sem a szelektívet az éjszaka közepén, hiszen senki sem szeretne üvegcsörömpölésre felriadni. 

4. Ne ugorj be váratlanul

Jó dolog, ha szuperül kijöttök a szomszéddal, azonban ne legyél az, aki váratlanul beállít hozzájuk, majd kiszolgálja magát a hűtőből és leül melléjük úgy sörözni, mintha családtag lenne. 

Előbb hívd fel őket, hogy megtudd, alkalmas-e az időpont, és ha nem, akkor ne zavard őket.

5. Ne pletykálj

Sajnos gyakori, hogy a szomszédok pletykálnak egymásról, de te próbáld meg távol tartani magad ettől. A fontos információk úgyis a megfelelő forrásokból fognak érkezni.

6. Ne rendezz gyakran bulikat

Szuper, ha néha összejöttök a barátokkal, de ne tarts minden hétvégén partit. Ha vendégül látod az ismerősöket, próbáljatok meg halkan lenni és szedd össze a szemetet is magatok után.

Ha pedig tetszett a cikk, kövesd a rendszeresen frissülő, költözéssel kapcsolatos blogunkat. Olvasd el például, hogy hogyan költözz háziállatokkal.

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Scroll to Top